Logo primary
Logo secondary
Ayşe Hanım Permakültür Çiftliği
Ayşe Hanım Permakültür Çiftliği
Details
Commenced:
01/12/2015
Submitted:
08/02/2016
Last updated:
14/01/2018
Location:
Tire, İzmir, TR
Climate zone:
Mediterranean

Followers
Alper Can Kılıç Ceren Özcan Tatar erdem köksal Mustafa Fatih Bakir Pınar Okay Zekeriya Aydin
View Updates

Ayşe Hanım Permakültür Çiftliği

Project Type

Rural

Project Summary

Bu proje kovansiyonel tarımın beşiği Tire ovasındaki çiftliğimizin permakültür uygulamaları ile dönüşümünün hikayesidir.

Project Description

Kurda, kuşa, hepimize; aş olsun, aşkla olsun... 21 Aralık 2015’te başladığımız “Güldönümü Gıda Ormanı” ile Ayşe Hanım Permakültür Çiftliği (Ayşe's Permaculture Farm) doğmuş oldu. Ayşe Hanım Permakültür çiftliği; modern tarımın beşiği Tire ovasında, bir örnek ve veri kaynağı olabilmek, biyoçeşitliliğin olabildiğince çok olduğu, sürdürülebilir ve ilaçsız tarım yöntemleri ile paylaşarak çoğalabilmek için kurulmuş bir permakültür çiftliğidir.”2014 yılında PERMAKÜLTÜR ile tanıştım. L’Universite Populaire De Permaculture’un kurucusu Steve Read’den Permakültür Tasarım Sertifikasını almam hayatıma bambaşka bir bakış açısı kazandırdı. Eski bir doğa sporcusuydum ve tek amacım doğa ile içiçe yaşamaktı. Ama artık yok olan doğa ile dost yepyeni bir yaşam ve tarım şekli ile tanıştım. Bağlantılı diğer eğitimler, Permaculture Design Praktikum ve ardından Anadolu üniversitesi Tarım bölümünde okumaya başlamamla artık öğrendiklerimi uygulama ve paylaşma zamanı geldiğini gördüğümde ailemizin arazisinde permakültür ilkeleri ile çiftlik kurmaya karar verdik. Bir paylaşım ve hepimizin öğrendiklerini uygulayabileceği bir laboratuvar ortamı olması amacı ile “Güldönümü Gıda Ormanı”nı kurduk. Gündönümünde başladığımız ve kişisel bir dönüşümün kesişimine denk gelen bir süreçte olması bu ismi bize hediye etti. Bu çiftlik: Kurda, kuşa, hepimize; aş olsun, aşkla olsun...

Updates

Courses Taught Here!
Project Badges
Rural
Administrators
Guler H. Demir - Admin
Team Members

Report Ayşe Hanım Permakültür Çiftliği

Reason:

or cancel

Hide Ayşe Hanım Permakültür Çiftliği

Reason:

or cancel

Legend of Badges

Note: The various badges displayed in people profiles are largely honesty-based self-proclamations by the individuals themselves. There are reporting functions users can use if they know of blatant misrepresentation (for both people and projects). Legitimacy, competency and reputation for all people and projects can be evidenced and/or developed through their providing regular updates on permaculture work they’re involved in, before/after photographs, etc. A spirit of objective nurturing of both people and projects through knowledge/encouragement/inspiration/resource sharing is the aim of the Worldwide Permaculture Network.

Member

Member

A member is a permaculturist who has never taken a PDC course. These cannot become PDC teachers. Members may be novice or highly experienced permaculturists or anywhere in between. Watch their updates for evaluation.

Male memberFemale member

Permaculture Matchmaker

One of these badges will show if you select your gender and the "I'm single, looking for a permaculture partner" option in your profile.

unverified

PDC

People who claim to have taken a Permaculture Design Certificate (PDC) course somewhere in the world.

verified

PDC Verified

People who have entered an email address for the teacher of their PDC course, and have had their PDC status verified by that teacher. Watch their updates for evaluation.

pri_verified

PRI PDC

People who’ve taken a Permaculture Research Institute PDC somewhere in the world.

pdc_teacher

PDC Teacher

People who claim to teach some version of PDC somewhere in the world.

pri_teacher

PRI Teacher

With the exception of the ‘Member’ who has never taken a PDC, all of the above can apply to become a PRI PDC Teacher. PRI PDC Teachers are those who the PRI recognise, through a vetting board, as determined and competent to teach the full 72-hour course as developed by Permaculture founder Bill Mollison – covering all the topics of The Designers’ Manual as well as possible (i.e. not cherry picking only aspects the teacher feels most interested or competent in). Such teachers also commit to focussing on the design science, and not including subjective spiritual/metaphysical elements. The reason these items are not included in the PDC curriculum is because they are “belief” based. Permaculture Design education concerns itself with teaching good design based on strategies and techniques which are scientifically provable.

PRI PDC Teachers may be given teaching and/or consultancy offerings as they become available as the network grows.

pri_teacher

Aid Worker

The individual with this badge is indicating they are, have, or would like to be involved in permaculture aid work. As such, the individual may or may not have permaculture aid worker experience. Watch their updates for evaluation.

pri_teacher

Consultant

The individual with this badge is indicating they are, have, or would like to do paid permaculture design consultancy work. As such, the individual may or may not have permaculture consultancy experience. Watch their updates for evaluation.

community

Community Project

Community projects are projects that help develop sustainable community interaction and increase localised resiliency.