Logo primary
Logo secondary
Yaban Çiftliği
Yaban Çiftliği
Details
Commenced:
01/06/2019
Submitted:
20/01/2020
Last updated:
12/03/2020
Location:
Bursa / İnegöl / Hayriye Köyü, İnegöl / BURSA, ÇALIŞMALAR BAŞLADI, TR
Phone:
5372621300
Website:
http://yabanciftligi.com/
Climate zone:
Warm Temperate

Followers
ALP TURAN Alper Erdinc Alper Can Kılıç Ceren Özcan Tatar ferit yazgan hasan hüseyin ünsal Melih  Mutluay
View Updates

Yaban Çiftliği

Project Type

Rural, Educational

Project Summary

Küçük bir permakültür uygulama ve yaşam alanı oluşturuyorum. Göletler, gıda ormanı, yeme-içme ve yaşam alanları, tavuk ve keçiler için barınma alanları oluşturuyorum.

Project Description

Hayriye Köyü'nde mevcut bulunan yaşam alanı ve çevresindeki yaklaşık 1500 m2 lik bahçemizi, daha önceleri çeşitli kaynaklardan öğrenmiş olduğum permakültür ilkelerine göre yeniden düzenlemeye, değiştirmeye başladım. Adım adım ilerliyorum. Ayrıca Haziran 2019 da yeni satın almış olduğum 2380 m2 ve 1620 m2 lik, birbirine çok yakın, 2 adet arazi üzerinde de; Permakültür uygulamaları yapıyorum. Amacım, öncelikle kendi aileme ve daha sonrasında ise diğer misafirlerimize de hizmet verebilecek, bir doğal yaşam alanı, permakültür çiftliği oluşturmak. Bu arazinin içerisinde doğal yüzme havuzu, balık göleti, 3*7=21 m2 kapalı alanı, çok geniş bir terası bulunan, ahşap malzemeden bir mutfak ve dinlenme, buluşma alanı yapıyorum. Çatılardan ve göletlerden yağmur suyunu toplayacağım. 5*8 m2 bir sera, tavuk kümesleri oluşturacağım. Arazinin şekline ve yönüne göre; 60 adet fındık, 18 adet ceviz, ve ayrıca yaklaşık 30-40 adet bölgenin iklimine uygun, karışık meyve ağaçlarını, aralık 2019 içinde toprakla buluşturdum. Meyve ağaçlarının aralarına, ahududu, böğürtlen, yaban mersini, kızılcık gibi çalıları da ekledim. 2 kamyon ağaç talaşı satın alarak bu dikmiş olduğum fidanların altına malç olarak serdim. İki adet gölet çukuru açtırdım. Bu göletleri su tutma özelliklerini gözlemliyorum. Mart 2020 den sonra çalışmalarımız hızlanacaktır.

Updates

Courses Taught Here!
Project Badges
Rural Educational
Administrators
OMER KARAGUN - Admin
Team Members

Report Yaban Çiftliği

Reason:

or cancel

Hide Yaban Çiftliği

Reason:

or cancel

Legend of Badges

Note: The various badges displayed in people profiles are largely honesty-based self-proclamations by the individuals themselves. There are reporting functions users can use if they know of blatant misrepresentation (for both people and projects). Legitimacy, competency and reputation for all people and projects can be evidenced and/or developed through their providing regular updates on permaculture work they’re involved in, before/after photographs, etc. A spirit of objective nurturing of both people and projects through knowledge/encouragement/inspiration/resource sharing is the aim of the Worldwide Permaculture Network.

Member

Member

A member is a permaculturist who has never taken a PDC course. These cannot become PDC teachers. Members may be novice or highly experienced permaculturists or anywhere in between. Watch their updates for evaluation.

Male memberFemale member

Permaculture Matchmaker

One of these badges will show if you select your gender and the "I'm single, looking for a permaculture partner" option in your profile.

unverified

PDC

People who claim to have taken a Permaculture Design Certificate (PDC) course somewhere in the world.

verified

PDC Verified

People who have entered an email address for the teacher of their PDC course, and have had their PDC status verified by that teacher. Watch their updates for evaluation.

pri_verified

PRI PDC

People who’ve taken a Permaculture Research Institute PDC somewhere in the world.

pdc_teacher

PDC Teacher

People who claim to teach some version of PDC somewhere in the world.

pri_teacher

PRI Teacher

With the exception of the ‘Member’ who has never taken a PDC, all of the above can apply to become a PRI PDC Teacher. PRI PDC Teachers are those who the PRI recognise, through a vetting board, as determined and competent to teach the full 72-hour course as developed by Permaculture founder Bill Mollison – covering all the topics of The Designers’ Manual as well as possible (i.e. not cherry picking only aspects the teacher feels most interested or competent in). Such teachers also commit to focussing on the design science, and not including subjective spiritual/metaphysical elements. The reason these items are not included in the PDC curriculum is because they are “belief” based. Permaculture Design education concerns itself with teaching good design based on strategies and techniques which are scientifically provable.

PRI PDC Teachers may be given teaching and/or consultancy offerings as they become available as the network grows.

pri_teacher

Aid Worker

The individual with this badge is indicating they are, have, or would like to be involved in permaculture aid work. As such, the individual may or may not have permaculture aid worker experience. Watch their updates for evaluation.

pri_teacher

Consultant

The individual with this badge is indicating they are, have, or would like to do paid permaculture design consultancy work. As such, the individual may or may not have permaculture consultancy experience. Watch their updates for evaluation.

community

Community Project

Community projects are projects that help develop sustainable community interaction and increase localised resiliency.