Logo primary
Logo secondary
Doğa Yolun Olsun
Doğa Yolun Olsun
Details
Commenced:
01/05/2017
Submitted:
22/06/2017
Last updated:
26/06/2017
Location:
Pamukova/Adapazarı - Başlangıç noktası, TR
Climate zone:
Warm Temperate





My Projects

(projects i'm involved in)

Permablitz Istanbul

Permablitz Istanbul

Istanbul, TR

EkoHarita

EkoHarita

Dünya, TR


Followers
Ahu  Susaruğur Alper Erdinc Alper Can Kılıç Ceren Özcan Tatar Damiana Costa Ella Ross Emrah  Yelboga Gamze Çınar Hibasinem  DEMİRKAN Hossein Sadri Kaan Kılıç Melih  Mutluay Murat  Demirtas Orkun Günay Ozce Bilge Demoglu selin özdemir Senem Zeybekoglu Şerife Tuncel

Back to Doğa Yolun Olsun

Ekolojik Yaşam Deneyimi, Permakültüre Giriş Kursu ve Gıda Ormanı Uygulaması Kampı

Project: Doğa Yolun Olsun

Posted by Alper Can Kılıç about 7 years ago

Heyecanlıyız! Yeryüzü Ekoköyü çatısı altında düzenlenecek kamp 10-18 Haziran, 29 Temmuz - 6 Ağustos ve 26 Ağustos - 3 Eylül tarihlerinde Sakarya/Pamukova’da gerçekleştirilecek! Permakültüre Giriş Kursu ile gıda ormanı, kompost, yükseltilmiş bostan, anahtar deliği bahçesi gibi permakültür uygulamalarını ve topluluk olma deneyimi ile drama temelli etkinlikleri içerecek kamp programı aşağıdaki gibi olacak. Program ilerleyen günlerde paylaşılan içeriklerle daha da detaylandırılacaktır.

*Elde edilecek tüm gelirin Yeryüzü Ekoköyündeki yaşamı desteklemek için kullanılacağı bu kampa katılarak aynı zamanda bir dayanışmanın da parçası olacaksınız. Katılımın dışında, desteğinizi çeşitli yollarla kabul edebilmek adına sizin için bir takım hediyeler de hazırlardık.

KAMPANYA LİNKİ: http://bit.ly/ekolojikampidestek
Verdiğiniz her destek bir taraftan kampa burslu katılımın artmasını sağlarken aynı zamanda, gelecek kamplar için de ekoköydeki eksiklerimizi gidermemize olanak tanıyacak.

∙ 1. Gün (10 Haziran Cumartesi)
∙ 13:00 – 17:00 Tanışma ve Yaratıcı Drama ile Topluluk Oluşturma
∙ 2. Gün
∙ 09:30 – 12:00 Fermantasyon atölyesi
∙ 13:00 – 18:00 Permakültüre Giriş Kursu (*4 Saat)
∙ 3. Gün
∙ 09:30 – 12:00 Kerpiç Atölyesi, Kerpiç Tuğla Yapımı
∙ 13:00 – 18:00 Permakültüre Giriş Kursu (*4 Saat)
∙ 4. Gün
∙ 09:30 – 10:30 Sıcak Kompost Uygulaması
∙ 11:00 – 12:00 Yükseltilmiş Yatak 1 Aşama
∙ 13:00 – 18:00 Permakültüre Giriş Kursu (*4 Saat)
∙ 5.Gün
∙ 09:30 – 11:00 Arazi Keşfi ve Mikroiklim Alanlarının Tespiti
∙ 11:00 – 12:00 Yükseltilmiş Yatak 2 Aşama
∙ 13:00 – 18:00 Gıda Ormanı Uygulamaları (Teorik)
∙ 6.Gün
∙ 09:30 – 18:30 Şiddetsizliğe Giriş ve Şiddetsiz İletişim Atölyesi
Uygulayıcı: Şiddetsizlik Merkezi Şiddetsizlik Antrenörleri
∙ 7.Gün
∙ 09:30 – 12:00 Gıda Ormanı Uygulamaları (Uygulama)
∙ 09:30 – 12:00 Arazi Keşfi, Eş Yükselti Eğrilerini Anlamak
∙ 13:30 – 15:00 Yağmur Suyu Hendeği Uygulaması

∙ 8.Gün
∙ 09:30 - 10:30 Şebekesiz Yaşam
∙ 10:30 – 12:00 Anahtar Deliği Bahçesi Uygulaması
∙ 13:00 – 14:30 Tohum Topu Yapımı ve Gıda Ormanı Tohumlaması
∙ 14:30 – 17:30 Doğa Yürüyüşü, Ağaç ve Şifalı Otlarla Tanışma, Konuşma
∙ 17:30 - 18:00 Program Sonu - Erken Ayrılanlara Veda

∙ 9.Gün (18 Haziran Pazar)
∙ 09:30 – 12:00 Ekoloji Sohbetleri
∙ Kapanış

Permakültür, sürdürülebilir insan yerleşimleri ve ihtiyaçlarını karşılayan, çevresini sömürmeyen, kirletmeyen, dolayısıyla uzun vadede sürdürülebilir, ekolojik olarak sağlıklı, ekonomik, uygulanabilir sistemler yaratmayı amaçlayan bir tasarım bilimidir.
Permakültüre Giriş Dersleri 45 dakikalık bölümler ve 15 dakikalık molalar şeklinde işlenecektir. Kamp sonunda derslere eksiksiz katılım gösterenlere permakültüre giriş sertifikası ve uygulamalara katılanlara topluluk madalyası verilecektir.☺ Uygulamalarda ve teoride program saatleri katılımcı ve aktarımcıların ortak kararıyla esnetilebilir.

Yaratıcı drama ile topluluk oluşturma sabah oturumundan önce, öğlen oturumunun başlangıcında ve sonunda olmak üzere günde 3 öğün yapılacaktır.☺ Yaratıcı drama çalışmaları gönüllü katılımla gerçekleşecektir.

Yeryüzü Ekoköyü İnsanları / Aktarıcılar
Alper Can Kılıç (Aktarıcı)
Selamlar, üniversite yıllarımda başladı doğayla olan keşif ve öğrenme hikayem, permakültüre olan ilgim, merakım. 2010 yılında Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü ve Mustafa Fatih Bakır ile bu yolda ilk adımlarımı attım. Ardından Bill Mollison ve Geoff Lawton’dan öğrendiklerimle bir permakültür tasarımcısı oldum. Sonrasında eğitimci eğitimi ve diğer eğitimler/atölyelerle bilgimi derinleştirmeye çalıştım, çalışıyorum.
Geçen 7 yıl boyunca kırsalda gönüllü olduğum çiftliklerde uyguladığım çeşitli çalışmalarla ve kentte Permablitz Bahçeleri, Tarlataban, Roma Bostanı gibi irili ufaklı pek çok alanda çeşitli tecrübeler edinerek yoluma, doğayı dinlemeye, bitki-hayvan-insan ilişkilerini anlamaya ve keşfetmeye devam ediyorum. Kent bostanları, topluluk olmak, etik ve temiz gıdaya ulaşmak, gıda toplulukları lafın özü görünmez yapılarla da uzun süredir yoğun olarak ilgileniyorum ve çevremde bu yapıların geliştirilmesi adına Yeryüzü Derneğinde gönüllü çalışmalar yürütüyorum. Geliştirmeleri bir yıl süren ve bir yıldır da yayında olan EkoHarita projesi ile de bilginin daha kalıcı ve ulaşılabilir olması için dostlarımla çalışıyorum. Çeşitli gruplarda gönüllü permakültür eğitmeni olarak bilginin yayılmasına destek olmaya çaba gösteriyorum.
Bu yaz gerçekleşecek Alternatif Okullar “Karenin Dışında Çocuk Kampları” ile çocuklarla da permakültür üzerinden bir iletişim kurmaya çalışacağım. Hala çalışmakta olduğum ÇEKÜL Vakfında zaman zaman gönüllü katılımcısı olduğum Bilgi Ağacı projeleri yoluyla okul bostanlarının tasarlanmasına ve uygulanmasına katkıda bulunurken, çeşitli yaş gruplarından çocuklarla beraber keşfetme, çocukların doğayla olan ilişki ve ihtiyaçlarını gözlemleme ve deneyimlerimi paylaşma fırsatı buluyorum. Kent bostanlarında benden 15 yaş küçük kardeşim Kaan ile yaşadığım birebir deneyimden sonra okul ve kent bostanlarında tekrar çocuklarla bir araya gelmiş olmaktan keyif duyuyorum.
Doğaya bir çocuğun gözleriyle bakmak, gözlemlemek, heyecanlanmak, paylaşmak ve birlikte keşfetmek için sizleri de kampımıza davet ediyorum. Aynı yoldayız, doğa yolunda… Öğrenmeye birlikte devam edelim, tanış olalım, dayanışalım. Sevgilerle.

Emrah Yelboğa (Aktarıcı)
Moleküler Biyoloji alanında lisans ve yüksek lisans eğitimi aldım, mikrobiyoloji alanında doktora çalışmalarını sürdürmekteyim. Hayatımın uzun bir dönemini İstanbul’da geçirdikten sonra kolektif kırsal yaşamı tecrübe etmeye başladım. Gıda ormanları, mantar yetiştiriciliği, fermente içeceklerin üretimi ve müzikle uğraşmak günlük pratiğini yapma fırsatı bulduğum hobilerim arasında. Topluluk dayanışması ve hediyelerle hayatını sürdürme gayesiyle yaşamıma devam ediyorum.

Müge Alaboz (Yeryüzü Ekoköyü İnsanı)
Lisede başladığım müzik eğitimine, Müzik Öğretmenliği lisansı ile devam ettim.2009 yılından bu yana piyano/solfej alanında özel dersler veriyor ve çeşitli sanat merkezlerinde öğretmenlik yapıyorum. İstanbul Film Müzikleri Orkestrası ve İstanbul Kadın Orkestrası’nda obua çalıyorum. Orff, müzik, eğitim, yaratıcı drama alanında seminerler,etkinlikler ve çalışmalara katıldım. Şimdiye kadar çoğunlukla çocuklar ve gençlerle çalıştım. Bir hobi olarak değil,yaşam biçimi olarak ve her anlamda doğallığı seviyorum, önemsiyorum. Başta kendi doğalım olmak üzere, doğal yaşama,yeryüzüne,dünyaya dair ne varsa öğrenip deneyimleyebilmek, hissedebilmek istiyorum. Tanışmayı, paylaşmayı, farketmeyi, keşfetmeyi, konuşmayı, yemek yemeyi, gezmeyi, gülmeyi, film izlemeyi, kitap okumayı, oyun oynamayı, hoplamayı zıplamayı,sarılmayı ve sıraladıkça bitmeyecek kadar çok şey sevmeyi çok seviyorum ☺

Nazife Esra Eren (Yeryüzü Ekoköyü İnsanı)
1980 de İstanbul’da doğdum. İşletme eğitimi aldıktan sonra 10 yıl kadar finans sektöründe kurumsal iletişim ve pazarlama departmanlarında çalıştım. Lise yıllarından itibaren sahne sanatlarına ilgi duydum ,boğucu iş yaşamından uzaklaşabilmek için kendime o güne kadar ki en güzel hediyemi verdim ;doğaçlama tiyatro ve oyunculuk üzerine eğitim aldım ve sahnede söyleyecek derdi olanların arasına katıldım. 2009-2014 yılları arasında BSF proje grubunda oyunculuk yaptım. Çağdaş Drama Derneğinde yaratıcı drama eğitmenliği eğitimine halen devam ediyorum. Şimdilerde kırsalda kolektif yaşamı deneyimliyorum ve sürdürülebilir ekolojik yaşamı ilgi alanım olan drama ve tiyatroyla harmanlayıp özellikle çocuklarla nasıl buluşturacağımı hayal ediyorum.

Okan Bilge Öz (Yeryüzü Ekoköyü İnsanı)
Akışın nazik rüzgarında avare
Döner durur ulaşmak için yâre

Şensoy Aydın Öztürk (Yeryüzü Ekoköyü İnsanı)
1990 yılında doğdum. 2007 yılında Endüstri Ürünleri Tasarımı Eğitimi aldım ve 2012 yılında başladığım aynı alanda yüksek lisans eğitimi devam ettiriyorum. Ürünler, malzemeler, üretim, inşaat, tasarım v.b. konularında meraklıyım, 5 yıldır bu alanlarda tasarım üzerine tecrübe ediniyorum. Bulduğum her fırsatta yüzümü doğaya dönüyorum. Gelecekte kırsalda bir hayat kurmak, kendi barınağımı, yiyecek ve enerji ihtiyacımızı kendimizin çözdüğü bir toplulukla birlikte bir yaşam kurmak istiyorum. Bu ideal için edindiğim bilgileri etkinlik boyunca ara ara aktarımlarda bulunacağım. Kampta görüşürüz.

Kontenjan 15 kişi ile sınırlıdır. Olabildiğince çok insana burslu/ücretsiz katılım sağlamak niyetindeyiz. Kampa katılmasanız bile fonlama kampanyasına destek olarak burslu katılımın artmasını sağlayabilirsiniz. Ne kadar güzel olur değil mi? ☺

Kampanya linki: http://bit.ly/ekolojikampidestek

Kampanya durumuna göre 3-7 kişi arasında burslu katılım sağlanacaktır.
Kamp ücreti: 1100TL
Erken kayıt: 800TL – Erken kayıt yapacakların 20 Mayıs tarihine kadar ücreti yatırmış ve kayıtlarını gerçekleştirmiş olmaları gerekiyor.

Kayıt formu için: http://bit.ly/ekolojikampi

*Kampa gönüllü destek vermek isteyenler formda “gönüllü olmak istiyorum” seçeneğini işaretleyebilirler. 5 kişilik gönüllü katılımımız olacaktır. Gönüllüler gün içerisinde yapılacak uygulamaların koordinasyonu ve yemek organizasyonunda yer alacaktır. Gönüllülere 3 öğün yemek, yatacak yer, dilerlerse bir sonraki eğitimde burs imkanı ve bol bol sevgi verilecektir.
Gönüllü/Burslu kayıt formu: http://bit.ly/ekolojikampigonullu

Konaklama ve Ulaşım
Ekoköyümüzde 4 kişinin konaklayabileceği bir bungalov bulunuyor. Ayrıca 2 tane 3-4 kişilik büyük bir çadırımız bulunuyor. Dilerseniz kendi çadırınızı keyifle kurabileceğiniz bolca ağaç gölgemiz de cabası… Kompost tuvaletimizde ileri dönüşümü deneyimleyebilirsiniz. ☺ Eğitimlerimiz hava durumuna bağlı olarak kapalı ve açık eğitim alanlarında yapılacaktır. Semaverde çay keyfi, günün her saatinde mümkündür…
Ekoköye ulaşım için: http://www.yeryuzudernegi.org/projedetay.php?id=30
Gelmeden önce unutmamanız için: http://www.yeryuzudernegi.org/projedetay.php?id=57

*08:00- 09:00 arası kahvaltı / 12:00 -13:00 arası yemek saati / 18:00 ve sonrası akşam yemeği ve serbest zaman
*Öğünlerimiz tamamen organik ve gıda topluluğumuzdan gelen yiyeceklerle vejetaryen olarak hazırlanıyor. Her öğünde veganlar için de mutlaka seçeneğimiz oluyor.
*”Bazı” bireysel işler ve “bazı” topluluk işleri katılımcılar ile birlikte yapılacaktır. (bulaşık, çadır kurlumu vb. işler)
*Kerpiç, gıda ormanı, yükseltilmiş yatak ve diğer uygulamaya yönelik etkinliklerde, bir takım ağır işler olabilir. Bu etkinliklerde ahşap teknikleri, kerpiç, kazma ve bolca kürek kullanılacaktır.

Etkinlik sayfası: https://www.facebook.com/events/1294595830638633/ - arkadaşlarınızı etkinliğe davet edebilirsiniz.
Sayfa: https://www.facebook.com/dogayolunolsun/?ref=br_rs - arkadaşlarınızla paylaşırsanız seviniriz. Orada da paylaşımlara başlayacağız en yakın zamanda.
Instagram: https://www.instagram.com/dogayolunolsun/ - Vakit bulunca artık bu da. :) Takip edebilirsiniz.

19275112 467821686897960 793969611055521498 n

Comments (3)

You must be logged in to comment.

Robert Hones
Robert Hones : Our mobile units are stocked with the most up-to-date equipment to get any job done on-site, on time, and point. ProTurf Artificial Grass Solution
Posted 7 months ago

Report Robert Hones on Ekolojik Yaşam Deneyimi, Permakültüre Giriş Kursu ve Gıda Ormanı Uygulaması Kampı

Reason:

or cancel

Kate Wilson
Kate Wilson : If we identify any issues during the preventive maintenance process, we’ll let you know and provide recommendations for repairs. Midland Onsite Truck Repair
Posted 7 months ago

Report Kate Wilson on Ekolojik Yaşam Deneyimi, Permakültüre Giriş Kursu ve Gıda Ormanı Uygulaması Kampı

Reason:

or cancel

San Concrete
San Concrete : Whether it’s engine, transmission, brake, suspension, or trailer issues, our skilled team has you covered. Christmas Light Brothers
Posted 7 months ago

Report San Concrete on Ekolojik Yaşam Deneyimi, Permakültüre Giriş Kursu ve Gıda Ormanı Uygulaması Kampı

Reason:

or cancel

Courses Taught Here!
Project Badges
Urban Rural Community Educational
Administrators
Alper Can Kılıç - Community Member Emrah  Yelboga - Community Member
Team Members

Report Doğa Yolun Olsun

Reason:

or cancel

Hide Doğa Yolun Olsun

Reason:

or cancel

Hide Ekolojik Yaşam Deneyimi, Permakültüre Giriş Kursu ve Gıda Ormanı Uygulaması Kampı

Reason:

or cancel

Legend of Badges

Note: The various badges displayed in people profiles are largely honesty-based self-proclamations by the individuals themselves. There are reporting functions users can use if they know of blatant misrepresentation (for both people and projects). Legitimacy, competency and reputation for all people and projects can be evidenced and/or developed through their providing regular updates on permaculture work they’re involved in, before/after photographs, etc. A spirit of objective nurturing of both people and projects through knowledge/encouragement/inspiration/resource sharing is the aim of the Worldwide Permaculture Network.

Member

Member

A member is a permaculturist who has never taken a PDC course. These cannot become PDC teachers. Members may be novice or highly experienced permaculturists or anywhere in between. Watch their updates for evaluation.

Male memberFemale member

Permaculture Matchmaker

One of these badges will show if you select your gender and the "I'm single, looking for a permaculture partner" option in your profile.

unverified

PDC

People who claim to have taken a Permaculture Design Certificate (PDC) course somewhere in the world.

verified

PDC Verified

People who have entered an email address for the teacher of their PDC course, and have had their PDC status verified by that teacher. Watch their updates for evaluation.

pri_verified

PRI PDC

People who’ve taken a Permaculture Research Institute PDC somewhere in the world.

pdc_teacher

PDC Teacher

People who claim to teach some version of PDC somewhere in the world.

pri_teacher

PRI Teacher

With the exception of the ‘Member’ who has never taken a PDC, all of the above can apply to become a PRI PDC Teacher. PRI PDC Teachers are those who the PRI recognise, through a vetting board, as determined and competent to teach the full 72-hour course as developed by Permaculture founder Bill Mollison – covering all the topics of The Designers’ Manual as well as possible (i.e. not cherry picking only aspects the teacher feels most interested or competent in). Such teachers also commit to focussing on the design science, and not including subjective spiritual/metaphysical elements. The reason these items are not included in the PDC curriculum is because they are “belief” based. Permaculture Design education concerns itself with teaching good design based on strategies and techniques which are scientifically provable.

PRI PDC Teachers may be given teaching and/or consultancy offerings as they become available as the network grows.

pri_teacher

Aid Worker

The individual with this badge is indicating they are, have, or would like to be involved in permaculture aid work. As such, the individual may or may not have permaculture aid worker experience. Watch their updates for evaluation.

pri_teacher

Consultant

The individual with this badge is indicating they are, have, or would like to do paid permaculture design consultancy work. As such, the individual may or may not have permaculture consultancy experience. Watch their updates for evaluation.

community

Community Project

Community projects are projects that help develop sustainable community interaction and increase localised resiliency.

Report Ekolojik Yaşam Deneyimi, Permakültüre Giriş Kursu ve Gıda Ormanı Uygulaması Kampı

Reason:

or cancel