Logo primary
Logo secondary
EkoHarita
EkoHarita
Details
Commenced:
01/01/2016
Submitted:
27/01/2016
Last updated:
04/03/2021
Location:
Dünya, TR
Website:
https://www.ekoharita.org
Climate zone:
Mediterranean

Followers
Ahmet Yalcin Ahu  Susaruğur Alper Can Kılıç Angela Binson Beulah Collier Burcu Sümer Karten Ceren Özcan Tatar Ceyhun Enki Aksan Cornelia Wanda Emrah  Yelboga Funda Bayraktar Gamze Çınar Hibasinem  DEMİRKAN Hossein Sadri kamuran kestek Knox Robinson Melih  Mutluay Melike Muezzinoglu Murat  Demirtas Orkun Günay Ozce Bilge Demoglu Ron Drury Şafak NART selin özdemir Senem Zeybekoglu
View Updates

EkoHarita

Project Type

Community, Educational

Project Summary

DÜNYA VARMIŞ! Selamlar! EkoHarita'yla paylaş, öğren, öğret, geliştir, üret ve tekrar paylaş! :) Dünyayı ve insanı gözet, yeri geldiğinde ürettiğinin fazlasını bu her iki öğe de aktar. Bununla da kalma türet, türetici ol, üreticini tanı, birlikte üret, sev, ihmal etme kendini de sev... Çevrendekileri farket. Yıkıma mahal vermeden çoğal, çoğaldıkça bölün, bölündükçe tekrar birleş... Peki EkoHarita nedir kuzum? EkoHarita için mütevazi ve bağımsız bir sosyal ağ, haritalandırma sistemi, bilgi bankası diyebiliriz. Bu sosyal ağa kayıt olarak, zaman tünelinde paylaşımlar yapabilir, belli konulara dair arkadaşlarınla tartışma grupları kurabilir, forumda yer alan mevcut konulara katılım gösterebilir, bildiklerini paylaşabilir ya da bilmediklerini öğrenebilir, arkadaşlarınla özgürce iletişim kurabilirsin. Bunun dışında “Gazete“den EkoHarita’ya eklediğimiz noktaların web sayfalarında yer alan haberleri tek bir noktadan takip edebilir, EkoHarita yazarlarının paylaştıkları “Yazı“ları takip edebilir, dünyadan “Haber“lere ulaşabilir, tavsiye edebileceğimiz “Etkinlik, Film / Video, Kitap“lara göz atabilir. “Link Kütüphanesi“yle webe yelken açabilirsin. Sürekli gelişen ve kendini gerçekleştirme sürecini gönüllü desteklerle devam ettiren bu yapıya sen de dahil olabilirsin. Kısacası daha yapılacak çok iş var! ☺ Sen de EkoHarita ekibine dahil olmak ve tüm bu çalışmalara ilgin dahilinde, gönülden destek olmak istersen “dünyayı kucakla”!

Project Description

Bugün bir araya getirilmesi gereken, her geçen gün artan, giderek kirlenen bir bilgi akışı söz konusu. Bu bilgilerin damıtılıp kullanılabilir hale gelmesi oldukça güç görünüyor. Dolayısıyla bu akış zaman kaybına, istenen bilgiye ulaşırken dikkat dağınıklıklarına ve daha pek çok olumsuz konsantrasyon bozukluğuna neden olabiliyor. EkoHarita’yı internet üzerindeki bilgiler üzerinden gerçeğe daha rahat erişmeni sağlayacak bir köprü, bir iletişim ağı, bir platform, dayanışma ağı ve bilgi bankası olarak görebilirsin. Aklında tutman gerekenleri EkoHarita’ya işleyebilirsin. EkoHarita bu şekilde senin başkalarına da bu bilgilere ulaştırman konusunda destek olacak bir yardımcı rehber haline gelecek.EkoHarita’da ne var?EkoHarita mütevazi/sınırlı çabalarla oluşturulmuş, bağımsız bir sosyal ağı içeriyor. Bu sosyal ağa kayıt olarak, zaman tünelinde paylaşımlar yapabilir, belli konulara dair arkadaşlarınla tartışma grupları kurabilir, forumda yer alan mevcut konulara katılım gösterebilir, bildiklerini paylaşabilir ya da bilmediklerini öğrenebilir, özgürce iletişim kurabilirsin. Bunun dışında “Gazete“den EkoHarita’ya eklediğimiz noktaların web sayfalarında yer alan haberlerini güncel olarak tek bir noktadan takip edebilir, EkoHarita yazarlarının paylaştıkları “Yazı“ları takip edebilir, dünyadan “Haber“lere ulaşabilir, tavsiye edebileceğimiz “Etkinlik, Film / Video, Kitap“lara göz atabilir, “Link Kütüphanesi“yle gönül rahatlığıyla webe yelken açabilirsin. Son olarak projeyi faydalı bulursan ve dilersen EkoHarita’ya maddi/manevi/emek gönüllü destekde verebilirsin. Bekleriz!

Updates

Courses Taught Here!
Project Badges
Community Educational
Administrators
Alper Can Kılıç - Admin
Team Members

Report EkoHarita

Reason:

or cancel

Hide EkoHarita

Reason:

or cancel

Legend of Badges

Note: The various badges displayed in people profiles are largely honesty-based self-proclamations by the individuals themselves. There are reporting functions users can use if they know of blatant misrepresentation (for both people and projects). Legitimacy, competency and reputation for all people and projects can be evidenced and/or developed through their providing regular updates on permaculture work they’re involved in, before/after photographs, etc. A spirit of objective nurturing of both people and projects through knowledge/encouragement/inspiration/resource sharing is the aim of the Worldwide Permaculture Network.

Member

Member

A member is a permaculturist who has never taken a PDC course. These cannot become PDC teachers. Members may be novice or highly experienced permaculturists or anywhere in between. Watch their updates for evaluation.

Male memberFemale member

Permaculture Matchmaker

One of these badges will show if you select your gender and the "I'm single, looking for a permaculture partner" option in your profile.

unverified

PDC

People who claim to have taken a Permaculture Design Certificate (PDC) course somewhere in the world.

verified

PDC Verified

People who have entered an email address for the teacher of their PDC course, and have had their PDC status verified by that teacher. Watch their updates for evaluation.

pri_verified

PRI PDC

People who’ve taken a Permaculture Research Institute PDC somewhere in the world.

pdc_teacher

PDC Teacher

People who claim to teach some version of PDC somewhere in the world.

pri_teacher

PRI Teacher

With the exception of the ‘Member’ who has never taken a PDC, all of the above can apply to become a PRI PDC Teacher. PRI PDC Teachers are those who the PRI recognise, through a vetting board, as determined and competent to teach the full 72-hour course as developed by Permaculture founder Bill Mollison – covering all the topics of The Designers’ Manual as well as possible (i.e. not cherry picking only aspects the teacher feels most interested or competent in). Such teachers also commit to focussing on the design science, and not including subjective spiritual/metaphysical elements. The reason these items are not included in the PDC curriculum is because they are “belief” based. Permaculture Design education concerns itself with teaching good design based on strategies and techniques which are scientifically provable.

PRI PDC Teachers may be given teaching and/or consultancy offerings as they become available as the network grows.

pri_teacher

Aid Worker

The individual with this badge is indicating they are, have, or would like to be involved in permaculture aid work. As such, the individual may or may not have permaculture aid worker experience. Watch their updates for evaluation.

pri_teacher

Consultant

The individual with this badge is indicating they are, have, or would like to do paid permaculture design consultancy work. As such, the individual may or may not have permaculture consultancy experience. Watch their updates for evaluation.

community

Community Project

Community projects are projects that help develop sustainable community interaction and increase localised resiliency.