Logo primary
Logo secondary
EkoHarita
EkoHarita
Details
Commenced:
01/01/2016
Submitted:
27/01/2016
Last updated:
04/03/2021
Location:
Dünya, TR
Website:
https://www.ekoharita.org
Climate zone:
Mediterranean

My Projects

(projects i'm involved in)

Permablitz Istanbul

Permablitz Istanbul

Istanbul, TR

EkoHarita

EkoHarita

Dünya, TR


Followers
Ahmet Yalcin Ahu  Susaruğur Alper Can Kılıç Angela Binson Beulah Collier Burcu Sümer Karten Ceren Özcan Tatar Ceyhun Enki Aksan Cornelia Wanda Emrah  Yelboga Funda Bayraktar Gamze Çınar Hibasinem  DEMİRKAN Hossein Sadri kamuran kestek Knox Robinson Melih  Mutluay Melike Muezzinoglu Murat  Demirtas Orkun Günay Ozce Bilge Demoglu Şafak NART selin özdemir Senem Zeybekoglu

Back to EkoHarita

Ekoharita Kuluçkada

Project: EkoHarita

Posted by Alper Can Kılıç about 6 years ago

EkoHarita bir sivil toplum örgütünün var olması, büyümesi, gelişmesi için ihtiyacı olan şeyleri öğrenmek ve uygulamak üzere, Bilgi Üniversitesi Sosyal Kuluçka Merkezinin sivil toplum kuruluşları ve yurttaş inisiyatiflerine(sivil girişimlere) yönelik geliştirme programına dahil oldu.

Bilgi Üniversitesi Sosyal Kuluçka Merkezi

“Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi (Kuluçka), 2014’te İstanbul Bilgi Üniversitesi bünyesindeki Sivil Toplum Çalışmaları Merkezi (STÇM) altında kuruldu. STÇM bünyesinde faaliyetlerine devam eden STK Eğitim ve Araştırma Birimi, Gençlik Çalışmaları Birimi ve Çocuk Çalışmaları Birimi’nin sivil alandaki tecrübesiyle yine 2014 yılında faaliyetine başlayan Sivil Toplum Çalışmaları Yüksek Lisans Programı’nın akademik yaklaşımını arkasına alarak kurulan Sosyal Kuluçka, İstanbul’da hak temelli çalışan STK ve yurttaş girişimlerinin yenilikçi bir metodolojiyle kapasite gelişimlerine destek oluyor. İlgili Birim’lerin çalışanları da Kuluçka’nın faaliyetlerine destek veriyor.”

EkoHarita Sosyal Kuluçka'da!Program başladı bile!

9 Eylül'de dahil olduğumuz programda, kuluçkadaşlarımız Anlatan Eller, Ahtopot Gönüllüleri, İyi Babalar Platformu, Şişliyiz, Yavaş Gıda Derneği, Köpekle Yaşam Derneği ile birlikte sivil girişimin örgütsel ihtiyaçlarına yönelik atölye ve eğitimlerin yanı sıra mentorluk ve mekan desteği de alıyoruz. Çok yakında pro-bono gönüllü avukatlık hizmeti de alarak bir hukuk şirketi ile düzenli olarak görüşmelerimize başlayacağız. Program hayallerimize ulaşmamız için yardımcı olmaya başladı bile. Bizi 2017 Sonbahar sezonunda kabul ettikleri, kapılarını ve gönüllerini bizlere açtıkları için Sosyal Kuluçka Merkezine, gönülden yardımlarını esirgemeyen Kuluçka Merkezi Koordinatörleri Halil Öz ile Esra Berberoğluna ve mentorumuz Hamit Levent Evci'ye çok teşekkür ederiz.

Şimdiden hukuk, kordinasyon, örgütleme, iletişim konularında bir çok şey öğrendik ve yavaş yavaş uygulamaya başladık. Eksiklerimizi görüp tamamlıyor ve ileride ihtiyacımız olacak şeyler için şimdiden hazırlanıyoruz. Program Şubat’a kadar sürecek. Bizi heyecanlandıran gelişmelerle birlikte kuluçkadan çıktığımızda EkoHarita, güzel bir ivmeyle, hep beraber büyüttüğümüz hayallerimizin gerçekleştiği yer olacak.

Uzun zamandır eksikliğini çektiğimiz ve işleyişe dair dileyenlerin sürece katılımını, EkoHarita'nın hep beraber geliştirilmesini sağlayacak gönüllü koordinasyonu organizasyonu için de mentorumuzla yoğun olarak çalışmalara başladık. Çok yakında desteklerinizi talep ediyor olacağız.

Doğa Yolumuz Olsun,

Sevgilerle,

EkoHarita GönüllüleriHaber ve detaylar için: https://www.ekoharita.org/2017/11/15/ekoharita-sosyal-kuluckada-%f0%9f%90%a3/

Ekoharitakuluckada

Comments (0)

You must be logged in to comment.

Courses Taught Here!
Project Badges
Community Educational
Administrators
Alper Can Kılıç - Admin
Team Members

Report EkoHarita

Reason:

or cancel

Hide EkoHarita

Reason:

or cancel

Hide Ekoharita Kuluçkada

Reason:

or cancel

Legend of Badges

Note: The various badges displayed in people profiles are largely honesty-based self-proclamations by the individuals themselves. There are reporting functions users can use if they know of blatant misrepresentation (for both people and projects). Legitimacy, competency and reputation for all people and projects can be evidenced and/or developed through their providing regular updates on permaculture work they’re involved in, before/after photographs, etc. A spirit of objective nurturing of both people and projects through knowledge/encouragement/inspiration/resource sharing is the aim of the Worldwide Permaculture Network.

Member

Member

A member is a permaculturist who has never taken a PDC course. These cannot become PDC teachers. Members may be novice or highly experienced permaculturists or anywhere in between. Watch their updates for evaluation.

Male memberFemale member

Permaculture Matchmaker

One of these badges will show if you select your gender and the "I'm single, looking for a permaculture partner" option in your profile.

unverified

PDC

People who claim to have taken a Permaculture Design Certificate (PDC) course somewhere in the world.

verified

PDC Verified

People who have entered an email address for the teacher of their PDC course, and have had their PDC status verified by that teacher. Watch their updates for evaluation.

pri_verified

PRI PDC

People who’ve taken a Permaculture Research Institute PDC somewhere in the world.

pdc_teacher

PDC Teacher

People who claim to teach some version of PDC somewhere in the world.

pri_teacher

PRI Teacher

With the exception of the ‘Member’ who has never taken a PDC, all of the above can apply to become a PRI PDC Teacher. PRI PDC Teachers are those who the PRI recognise, through a vetting board, as determined and competent to teach the full 72-hour course as developed by Permaculture founder Bill Mollison – covering all the topics of The Designers’ Manual as well as possible (i.e. not cherry picking only aspects the teacher feels most interested or competent in). Such teachers also commit to focussing on the design science, and not including subjective spiritual/metaphysical elements. The reason these items are not included in the PDC curriculum is because they are “belief” based. Permaculture Design education concerns itself with teaching good design based on strategies and techniques which are scientifically provable.

PRI PDC Teachers may be given teaching and/or consultancy offerings as they become available as the network grows.

pri_teacher

Aid Worker

The individual with this badge is indicating they are, have, or would like to be involved in permaculture aid work. As such, the individual may or may not have permaculture aid worker experience. Watch their updates for evaluation.

pri_teacher

Consultant

The individual with this badge is indicating they are, have, or would like to do paid permaculture design consultancy work. As such, the individual may or may not have permaculture consultancy experience. Watch their updates for evaluation.

community

Community Project

Community projects are projects that help develop sustainable community interaction and increase localised resiliency.

Report Ekoharita Kuluçkada

Reason:

or cancel